Üyelik Girişi
Haberler
Dosyalar

MEB
Faydalı Linkler
Namaz Vakitleri
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret33186

Faik AKTAŞ - Eğitim Denetmeni

Faik AKTAŞ - Eğitim Denetmeni
Egitim Denetmeni
Birleştirilmiş Sınıf Uygulamasının Avantajları
23/04/2013

Öncelikle Van İli Gürpınar İlçesi’nde tüm zorluklara rağmen fedakârca, cehaleti yenme adına mücadelelerini sürdüren ve mesleklerini icra etmeye çalışan, güzel Gürpınar’ın yarınlarında söz sahibi olacak evlatlar yetiştiren değerli eğitim eri meslektaşlarıma yaptıkları bu özverili çalışmalardan dolayı teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

Van İli’nde dört sene Müfettişlik(Denetmenlik) görevini icra etmiş bir meslektaşınız olarak; yazımda, Gürpınar’ın sık rastlananı konumunu koruyan birleştirilmiş sınıfların avantajlarından bahsetmek istiyorum. Birleştirilmiş sınıfın avantajı mı olur serzenişlerini duyar gibiyim. Ancak şunu unutmamak lazım ki en değerli çiçek kardelendir. Tüm zorluklara rağmen buzu delerek bütün ihtişamıyla güneşi selamlar. Hiç mazeret üretmez, neden soğuk neden buz, neden fırtına demeden gökyüzü ile tanışır. Bizde elimizdekilerden hareketle harikalar yaratabiliriz.

Buradan asıl konuya gelmek istiyorum. Ülkemizde yer alan ilkokulların yaklaşık yarısının birleştirilmiş sınıflı okullardan oluştuğunu düşünürsek aslında bu alanda uygulamaya ilişkin daha da açıklayıcı çalışmalara ihtiyaç duyulacağı aşikardır.

 Hepimizin malumudur ki okul, her şeyden önce bir yaşam yeridir. Zorlama, sıkıntı ve kişilik bozulmalarının yaşandığı bir yer olmamalıdır. Okullar hayatı araştırma ve yaşamı paylaşma yolunda bir gelişme ortamı sağlayan paylaşım merkezleri olmalıdır.

 Öğrenme yalnızca bir şeyler almak değildir. Bilgiyle değişmek, heyecanlanmak, kavramak, sindirmek, bütünleşmek ve kendine mal etmektir. Zorlayıcı ve sıkıcı tekrarların hazmedilmesi öğrenme değildir. Altı yaşına giren her çocuk zorunlu eğitimden dolayı okula gelir. Bu çocuklar aynı sınıfa alınırlar. Eğitimde sınıf kavramı, bir gruplamayı temsil etmektedir. Buna, mevcut ve yaygın uygulamaya göre, “aynı yaştaki çocukların birlikteliği” diyebiliriz. Pratikte öyle olmamasına karşın. Böylesine heterojen bir gruba, programın ön gördüğü kazanımlar için aynı etkinlikleri yaptırmak hiç de eğitsel değildir. Öğrencilerin geldikleri ailelerin sosyal-kültürel düzeyleri ve yeteneklerinin farklılığı bu uygulamanın yanlışlığının en temel kanıtıdır. “Öğrenciye görelik” ilkesi, “bireysel ayrılıklar” ve yaklaşık yirmi yıldır adından sıkça söz edilen “çoklu zeka kuramı” bu uygulamalarla dikkate alınmamaktadır.

Arkadaştan öğrenme, grup çalışması, bağımsız çalışma, çevre ile bütünleşme eğitim biliminin öncelediği uygulamalardır. Bu uygulamalar, birleştirilmiş sınıflarda zorunluluktur. Çünkü birleştirilmiş sınıflarda grup çalışması kaçınılmazdır. Ödevli ders saatlerinde, öğrencinin bireysel olarak ya da grup halinde bağımsız çalışması gerekmektedir. Farklı düzeylerde öğrencilerin bir arada olması seviye grupları yapmayı kolaylaştırmaktadır. Küçük bir yerleşim biriminde okuma yazmayı öğrenememiş ya da herhangi bir derste çok geri olan bir öğrenciyi diğer arkadaşlarının düzeyine getirmek oldukça güçtür. Ancak birleştirilmiş sınıflarda çok kolaydır. Farklı düzeydeki öğrenciler aynı derslikte sürekli birlikte ders yapıyorlar. Bu derslerde öğretmen, aynı düzeydeki öğrencilere sınıflarına bakmaksızın aynı etkinlikleri çok rahat yaptırabilir. Bağımsız sınıflarda bunu yapmak çok güç ya da olanaksızdır. Birleştirilmiş sınıf ortamı “ezberci sistem”in yok edilebileceği en uygun ortamıdır.

Tüm bunların gerçekleşmesi, hiç kuşkusuz iyi yetişmiş öğretmen, uygun bir çevre, iyi hazırlanmış bir müfredat programı, nitelikli yönetici ve nitelikli eğitim denetmenleriyle mümkündür.

Birleştirilmiş sınıflarda öğrenciler, araştırıcı bir kişiliğin yanında, yarış ve bireysel yükselme yerine, yardımseverlik ve birlikte, iş yapma alışkanlığı, sürekli bireysel kazanç yerine, paylaşım, şartlandırma yerine, kişiliğin özgürce gelişmesi, hoşgörüsüzlük yerine,  farklılıklara karşı saygılı olma, sorgusuz uyum yerine, eleştirel bakış,  pasif kabullenme ve başkalarını izleme yerine, girişimcilik ruhu yakalamış bireyler olarak yetişirler. Bunların tümü, eğitim sistemlerinin özenle geliştirmeye çalıştığı yeterliklerdir. Birleştirilmiş sınıf uygulamasının bunu gerçekleştirmesi önemli bir avantajdır.

 Ayrıca madde ve insan kaynaklarının etkili ve verimli biçimde kullanılmasına olanak sağlayan birleştirilmiş sınıf uygulaması, öğretmenin bilinçli çabaları sonucu şu avantajları da sağlayabilir:

-Birden fazla sınıfın birleştirilmesi, farklı yaş, deneyim ve bilgiye sahip öğrencilerin bir arada olması, onlara birbirlerinden öğrenme ve yardımlaşma imkânı sağlamaktadır.

-Birleştirilmiş sınıflarda zamanın bir bölümünü öğretmensiz (ödevli) ders saatleri biçiminde programlanmıştır. Bu zaman diliminde öğrenciler kendi kendilerine çalışma, kendi kendilerine öğrenme, kendi kendini yönetme, araştırma yapma gibi zihinsel becerilerini geliştirme imkânına sahip olurlar.

-Birden çok sınıfa bir öğretmen görevlendirilerek, öğretmen kaynağı akılcı biçimde kullanılmakta ve ülke düzeyinde öğretmen ihtiyacını karşılama kolaylaşmaktadır. Eğer sitemde böyle bir uygulama olmasa idi, zorunlu olarak on ya da yirmi öğrencinin bulunduğu bir yerleşim birimine en az beş öğretmen atanacaktı. Dünyanın en zengin ülkelerinde bile böyle bir savurganlığa izin verilmez.

-Birleştirilmiş sınıflarda öğretim iyi düzenlenir ve yürütülürse, öğrencileri ilgi duydukları ve yetenekli oldukları alanlarda bireysel olarak geliştirmek ve bireysel farklılıklara göre öğretim ortamları hazırlamak mümkün olmaktadır.

-Her yerleşim birimine beş derslikli okul yerine, bir-iki derslikli okul yapılarak daha çok yerleşim birimine okul yapabilme olanağı doğmaktadır.

           Uygulamalarınıza katkı sağlayacağı düşüncesi işle hepinize tekrar başarılar ve iyi çalışmalar diliyorum.

 

Faik AKTAŞ

İl Eğitim DenetmeniPaylaş | | Yorum Yaz
1389 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
GÜRPINAR
Günün Sözü
Karikatür

Günlük Burç

Günlük Falınızı Okuyun

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° -3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.41592.4255
Euro2.73782.7487
Altın Fyatları